Need help? Johnmiedema.ca is here to provide the answers you seek. Find answers to all your questions easily.

Katherine is landscaping her home with juniper trees and pansies. She wants to arrange 15 pansies around each of 8 trees. Each tree costs $20. 75 and a six-pack of pansies costs $2. 50. Explain how to write an expression to find katherine’s final cost.